Zabiegi w technologii HIFU działają jak nieinwazyjny lifting, skutecznie działający w głębokich warstwach skóry, ale nie wymagający przerwania jej ciągłości. Dlatego często określane są również jako ‘lifting bezoperacyjny HIFU’. Ich efektem jest napięcie i zagęszczenie skóry, jej odżywienie oraz poprawa kolorytu i elastyczności. HIFU jest również dobrym rozwiązaniem na zmarszczki.
I choć nie da się postawić znaku równości pomiędzy klasycznym operacyjnym liftingiem a zabiegiem HIFU, może on z powodzeniem zastąpić interwencję chirurgiczną u młodszych osób, z łagodną i umiarkowaną wiotkością skóry. Jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się ryzyka związanego z chirurgiczną interwencją, nie mogą sobie np. pozwolić na długi czas rekonwalescencji, bądź też mają przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego.
SPIS TREŚCI:
- HIFU – co to za zabieg i dlaczego warto mu się poddać?
- Jakie są rodzaje HIFU?
- Wskazania i przeciwskazania do HIFU
- Jak często przeprowadzać zabieg?
- Ile kosztuje HIFU?
- HIFU – jak przebiega zabieg?
- Przygotowanie do zabiegu
- Przebieg zabiegu HIFU
- Regeneracja skóry po HIFU
- Możliwe skutki uboczne po zabiegu HIFU
- HIFU – co po zabiegu?
- Czas rekonwalescencji
- Pielęgnacja domowa po zabiegu
- Jak wydłużyć efekty zabiegów?
- Zabieg HIFU okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
HIFU – co to za zabieg, na czym polega i co po zabiegu?
Bezoperacyjny lifting HIFU (HIFU z ang. High-Intensity Focused Ultrasound) to stosunkowo młody zabieg, napinający skórę zarówno twarzy, jak i ciała. Zwolennicy tego zabiegu uważają go za „bezbolesny” i nieinwazyjny zamiennik liftingu chirurgicznego.
Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem ultradźwięków o wysokiej intensywności i precyzji, która zapewnia dokładne dotarcie do punktów skóry, wymagających działania. Opisowo mówiąc, skoncentrowana wiązka fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości (HIFU), dociera do wyznaczonego punktu i na ustawiona głębokość. Tam wywołuje punktowe poparzenie o małej średnicy tak, aby „wywołać” długofalową regenerację skóry.
HIFU – krótka historia
Wielu pacjentów słysząc słowo ultradźwięki, kojarzy je z badaniami diagnostycznymi obrazującymi. W USG diagnostycznym fale ultradźwiękowe działają jak swoisty radar, poprzez odbijanie się od różnych struktur ciała (m.in. płodu, narządów miąższowych itd.), a w drodze powrotnej zarysowuje nam się obraz na ekranie monitora. HIFU natomiast przewyższa 100 tysięczno-krotnie energię ultradźwięków wykorzystywanych w urządzeniach diagnostycznych.
Technologia HIFU swoją renomę i skuteczność zawdzięcza medycznemu wykorzystaniu jej zarówno w onkologii (głównie w leczeniu raka prostaty, guzów wątroby, piersi i mózgu), jak i urologii i dermatologii. Pierwsze potwierdzone użycie HIFU do użytku na potrzeby medycyny estetycznej miało miejsce w 2008 r. W 2009 r. HIFU uzyskało zatwierdzenie w zakresie wykorzystywania go do podnoszenia brwi – wydane przez Food and Drug Administration (FDA FDA to amerykańska instytucja rządowa, część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA zajmującą się kontrolą żywości, leków, urządzeń medycznych. Znana jest z bardzo rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczania leków i środków medycznych do obrotu.
W 2014 roku HIFU uzyskało od FDA dopuszczenie do używania go do poprawy zmarszczek górnej części klatki piersiowej i dekoltu.
Zabiegi stosowane są również do odmładzania twarzy, napinania i modelowania sylwetki, jednak są one uważane za „pozarejestrowe” zastosowanie technologii HIFU (ze względu na brak jeszcze zatwierdzenia do tych zabiegów). Jednakże, wstępne badania kliniczne potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność w zakresie zabiegów – liftingu twarzy i spłycania zmarszczek.
Zabieg w technologii HIFU – na czym dokładnie polega?
Zabieg HIFU to terapia do termicznej ablacji, czyli celowego zniszczenia tkanki przy użyciu wysokiej temperatury.
Jak to dokładnie działa „od kuchni”? Jeśli nadamy fali ultradźwiękowej odpowiednią częstotliwość – wywoła ona w tkance poddanej zabiegowi tarcie, co w konsekwencji spowoduje punktowy efekt termiczny w zakresie 60-70˚C. Mówiąc prościej, wykorzystuje sonifikację (energię dźwięku) do wytworzenia ciepła, a każda sonifikacja ogrzewa tylko mały cel ogniskowy. Na końcu stożka tworzonego przez skoncentrowaną falę ultradźwiękową powstaje punkt termiczny.
Większość aparatów wykorzystujących technologię HIFU wyposażone jest w kartridże z generatorem fali. Generatory koncentrują fale w stożki na określone głębokości (np. 1,5mm, 2mm, 3mm, 4,5mm, 6mm, 9mm, 13mm), dzięki czemu możemy uzyskać bardzo precyzyjnie efekt termiczny (koagulację). Inaczej mówiąc, punktowe poparzenie o małej średnicy (ok 0,5-1 mm) na pożądanej głębokości, w regularnych odstępach od siebie (na przykładzie urządzenia SonoQueen – 1,5mm).
Zabieg w technologii HIFU zawdzięcza swoją dobrą sławę temu, że sięga i działa na SMAS. Superficial Muscular Aponeurotic System (SMAS) to system powięzi mięśniowej łączącej mięśnie twarzy ze skórą właściwą, a jego celem jest przekazywanie, dystrybucja i wzmacnianie aktywności wszystkich mięśni twarzy – dlatego jest określony jako „rusztowanie skóry”. Ma ścisły związek z najbardziej powierzchownymi płaszczyznami powięziowymi twarzy i szyi. SMAS opisywane jest jako centralne ścięgno dla skoordynowanego skurczu mięśni twarzy, zapewniające funkcjonalną rolę ruchu dla mimiki i ekspresji twarzy. Ta struktura jest najczęściej naciągana i mobilizowana podczas chirurgii plastycznej, czyli liftingu twarzy.
Przy użyciu technologii HIFU możemy wywierać wpływ na SMAS, bez konieczności nacinania skóry i konsekwencji w postaci blizn, przy znacznie krótszym i łagodniejszym okresie rekonwalescencji.
HIFU – kiedy widać efekty?
Na skutek poparzenia, włókna kolagenowe niemal natychmiast skracają się, dzięki czemu część efektu zabiegowego jesteśmy w stanie zobaczyć już bezpośrednio po zabiegu.
Ponieważ zabieg HIFU niejako uruchamia proces „naprawy skóry”, na dalsze, pełne efekty musimy jeszcze poczekać. Uszkodzenie włókien kolagenowych wymusza reakcje obronne i rozpoczęcie kaskady procesów naprawczych w miejscu zabiegowym. I taki proces naprawy celowo uszkodzonej tkanki wymaga czasu, więc na głęboką przebudowę trzeba poczekać od 3-6 a nawet 9 miesięcy.
Czy HIFU boli?
Próg bólu jest sprawą osobniczą – jest różny dla każdego pacjenta i zależny od wielu czynników. W zależności od własnego progu bólowego, podczas zabiegu pacjent może odczuwać uczucie dyskomfortu lub uczucie kłucia. Może się zdarzać nieznaczny ból – szczególnie w okolicach, gdzie skóra jest cieńsza i gdzie podściółka tłuszczowa jest płytsza.
Z badań klinicznych oraz doniesień naukowych wynika, iż możliwe jest odczuwanie bólu podczas zabiegów wykonywanych bezpośrednio nad kośćmi płaskimi (np. nad łukiem żuchwy czy łukiem jarzmowym).
Czy HIFU jest bezpieczne?
Zabieg wykonany przez wykwalifikowaną i doświadczoną osobę oraz przy użyciu dobrego, certyfikowanego urządzenia, daje nam gwarancję bezpieczeństwa podczas zabiegu.
Szczególnie ważny jest aspekt wyszkolenia osoby przeprowadzającej zabieg i dużego zakresu wiedzy w zakresie anatomii. Są okolice na ciele człowieka, gdzie zabieg trzeba wykonać z wielką dokładnością, precyzją i świadomością bliskości nerwów.
Takimi okolicami jest np. okolica nerwów czołowych, nerwu żuchwowego, bródkowego, trójdzielnego, czy nerwu oczodołowego. Źle przeprowadzony zabieg może skutkować uszkodzeniem nerwu, a w konsekwencji paraliżem twarzy. Zazwyczaj paraliż ten ma charakter przejściowy i powinien ustąpić po okresie około 2 tygodni, ale znamy już, niestety, trwalsze konsekwencje braku wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji.
Nie musimy iść nawet aż tak daleko, aby podkreślić wagę specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Banalne nałożenie za małej lub za dużej ilości żelu USG może być przyczyną uszkodzeń termicznych na skórze, ponieważ nieodpowiednia grubość żelu zmienia głębokość koagulacji, którą chcemy wywołać na ściśle określonej głębokości.
Dlatego właśnie, doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg HIFU jest znamienne!
Jakie są rodzaje HIFU?
HIFU to technologia, a nie metoda. Dlatego tak naprawdę, możemy różnicować zabieg jedynie pod kątem poddanego modelowaniu obszaru ciała oraz sprzętu, jakim jest wykonywany.
Jest dedykowana do wszystkich fototypów skóry, ponieważ absorpcja energii HIFU nie jest zależna od chromoforów takich jak melatonina czy hemoglobina. Co więcej, w medycynie estetycznej technologia HIFU ma zastosowanie dla wielu obszarów ciała, m.in.:
- twarz,
- szyja,
- dekolt,
- górna część klatki piersiowej,
- ramiona,
- brzuch,
- „boczki”,
- uda,
- kolana
Z kolei, jeśli chodzi o sprzęt, na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń do wykonywania zabiegów w technologii HIFU. Jednak tylko kilka jest godnych uwagi, bezpiecznych i przynoszących pożądane efekty! Wśród najpopularniejszych są SonoQueen, Ultera czy Ultraformer III.
Poziom sprzętu i wykorzystana technologia (nierzadko przekładane później na cenę zabiegu) mogą być zresztą cenną podpowiedzią w kwestii jakości i bezpieczeństwa wykonywanego zabiegu. Należy wręcz pamiętać, iż zabieg HIFU wykonany niemedycznym urządzeniem (czasem niewiadomego pochodzenia) nie jest równoważny z zabiegiem wykonanym certyfikowanym urządzeniem z akredytacją FDA. A dokładając do tego brak odpowiednich kwalifikacji osoby wykonującej zabieg na niecertyfikowanym sprzęcie – może być wręcz niebezpieczny!
Przy wyborze kliniki czy gabinetu, kierujmy się jakością, certyfikacją i zaawansowaniem urządzeń oraz kwalifikacjami osoby wykonującej zabieg HIFU – a nie jego niską ceną.
Wskazania i przeciwskazania do HIFU
wskazania:
- wiotka skóra ciała
- lifting ciała
- lifting twarzy
- lifting szyi
- tzw. drugi, opadający, zwiotczały, podwójny podbródek
- nadmiar skóry po nagłej utracie wagi
- zapobieganie utracie jędrności skóry
- redukcja zmarszczek
- obniżenie brwi i opadające powieki
- głębokie fałdy nosowo – wargowe
- niewyraźna linia żuchwy
- poprawa jakości skóry szyi i dekoltu
przeciwwskazania:
- ciąża i okres laktacji
- rozrusznik serca, bajpasy
- choroby nowotworowe
- cukrzyca lub epilepsja
- bakteryjna, wirusowa lub grzybicza infekcja skóry
- aktywna opryszczka
- aktywny trądzik
- uszkodzenie skóry (przerwanie ciągłości) w miejscu zabiegu
- schorzenia procesu krzepnięcia krwi lub gojenia ran
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- choroby serca
- oparzenia słoneczne
- schorzenia zaburzające proces gojenia się ran
- implanty
- wypełniacze i botox (toksyna botulinowa) – minimum 2-4 tygodnie
- niezdiagnozowane zmiany skórne
Jak często przeprowadzać zabieg?
Częstotliwość przeprowadzania zabiegu powinna być zawsze ustalona podczas konsultacji przed zabiegiem.
Czynnikiem decyzyjnym są:
- wyjściowy stan skóry,
- wiek pacjenta,
- nasilenie zmian,
- oczekiwany efekt zabiegu (lub zabiegów).
Zasadniczo, zabieg dedykowany jest osobom po 30 roku życia. W przypadku tak młodych pacjentów, z początkującymi zmianami wynikającymi z wiotczenia skóry, zabieg wykonuje się jednorazowo. Jednakże, w razie chęci wzmocnienia/utrwalenia efektów przy udziale medycyny estetycznej, można po 6-12 lub nawet 18 miesiącach powtórzyć zabieg.
Z kolei u pacjentów starszych, z silnym ubytkiem jędrności skóry, zabieg wykonuje się w serii. Przy czym zazwyczaj drugi zabieg wykonuje się po 6 miesiącach.
W przypadku Pacjentów wymagających indywidualnej i intensywniejszej terapii, wykonuje się maksymalnie do 4 zabiegów rocznie (przy czym takie przypadki są bardzo sporadyczne).
Aby utrzymać uzyskane efekty, wskazane jest przeprowadzenie sesji przypominających zgodnie z planem terapeutycznym – czyli co 12-24 miesiące.
Ile kosztuje HIFU?
Cena zabiegu uzależniona jest od wielu czynników – poczynając od okolicy zabiegowej, po wykwalifikowanie personelu wykonującego zabieg, jakość sprzętu oraz lokalizację.
Cena wykonania zabiegu na całą twarz i podbródek waha się w granicach 4000-7000 zł.
Natomiast cena za pojedyncze okolice (np. zmarszczki palacza) może kształtować się w zakresie 800-2000 zł.
HIFU – jak przebiega zabieg?
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg HIFU nie wymaga szczególnego przygotowania jednak na kilka ważnych aspektów należy zwrócić uwagę.
Złote zasady przygotowania do zabiegu HIFU
Na miesiąc przed zabiegiem nie powinno się:
- wykonywać zabiegów urządzeniem IPL,
- opalać skóry,
- korzystać z solarium.
Na dobę przed zabiegiem nie należy:
- spożywać alkoholu ani innych używek,
- przyjmować leków rozrzedzających krew (np. aspiryna),
- przyjmować leków przeciwbólowych,
- wykonywać zabiegów cieplnych,
- wykonywać peelingów i innych zabiegów kosmetycznych.
Przebieg zabiegu HIFU
1. Wstępna konsultacja
Przed przystąpieniem do zabiegu powinien zostać przeprowadzony dokładny wywiad z pacjentem dotyczący jego stanu zdrowia, przebytych zabiegów medycznych, medycyny estetycznej i kosmetycznych. Po wykluczeniu przeciwwskazań, można przystąpić do wykonania zabiegu.
2. Zabieg
Przed rozpoczęciem właściwej części zabiegu, niezbędne jest oczyszczenie skóry poddanej zabiegowi (w przypadku twarzy, dokładny demakijaż).
Następnie, osoba przeprowadzająca zabieg nastawia w urządzeniu parametry zabiegowe – czyli wybiera głębokość (średnio w zakresie 2-13 mm), na którą chce działać oraz moc energii (liczona w J).
Na oczyszczoną skórę nakłada się żel USG, po czym przykłada się równomiernie na całej powierzchni głowicę do skóry i rozpoczyna zabieg. W trakcie zabiegu wykonuje się określoną ilość „strzałów”, dopasowaną do potrzeb pacjenta i zgodną z protokołem zabiegowym.
3. Po zabiegu
Po zakończeniu zabiegu usuwa się ze skóry żel do USG.
W przypadku silnego ucieplenia skóry pacjent może otrzymać kompres chłodzący, a najlepiej pozabiegową maskę chłodzącą. Po zabiegu należy również nanieść delikatny kosmetyk pozabiegowy, mający na celu zmniejszenie obrzęku i podrażnienia.
Po zabiegu pacjent powinien pokazać się na wizycie kontrolnej, w terminie wyznaczonym przez osobę przeprowadzającą zabieg.
Regeneracja skóry po HIFU
Podczas zabiegu w technologii HIFU nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Jednakże proces, który nastąpił pod wpływem zabiegu, toczy się w głębokich warstwach skóry i może skutkować obrzękiem oraz uczuciem ucieplenia (a nawet bólu). W takich przypadkach zaleca się stosowanie zimnych okładów lub nałożenie pozabiegowej maski chłodzącej.
Złote zasady rekonwalescencji po HIFU
- Przez tydzień po zabiegu nie należy korzystać z sauny i innych zabiegów rozgrzewających. Dotyczy to również gorących kąpieli (szczególnie gdy zabieg wykonywany był na partiach ciała, np. brzuch, „pelikany” itd).
- Zaleca się zaprzestanie intensywnego wysiłku fizycznego (np. siłownia) przez okres tygodnia po zabiegu.
- W zakresie codziennej pielęgnacji, zaleca się mycie okolicy poddanej zabiegowi w chłodnej wodzie, przy użyciu łagodnych środków myjących.
- Ponadto, należy nawilżać skórę preparatami dedykowanymi do typu skóry.
- Przez 1-2 tygodnie po zabiegu nie należy wykonywać zabiegów złuszczających.
- Przez minimum miesiąc nie należy wykonywać zabiegów IPL.
- Nie zalecane jest opalanie się ani korzystanie z solarium przez okres 2 miesięcy po zabiegu.
- W przypadku ekspozycji na światło słoneczne, wymagana jest wysoka fotoprotekcja (SPF 50+).
Możliwe skutki uboczne po zabiegu HIFU
Po wykonaniu zabiegu HIFU może wystąpić:
- zaczerwienienie skóry poddanej zabiegowi,
- obrzęk okolicy zabiegowej,
- mrowienie, drętwienie,
- tkliwość okolicy zabiegowej,
- zwiększona wrażliwość tkanek na bodźce – utrzymująca się nawet do miesiąca po zabiegu.
Najczęściej występujące po zabiegu HIFU powikłania to obrzęk i zaczerwienienie skóry. Są one jednak przejściowe, ustępują zazwyczaj w przeciągu doby po zabiegu i nie wymagają interwencji medycznej. Natomiast w ich złagodzeniu zbawienna może się okazać kompleksowa pielęgnacja pozabiegowa.
Należy pamiętać, że wszystkie silne powikłania i skutki uboczne zabiegu należy zgłaszać osobie wykonującej zabieg.
HIFU – co po zabiegu?
Czas rekonwalescencji
Producenci sprzętu reklamują urządzenia jako zabiegi bez okresu rekonwalescencji (w porównaniu z zabiegami chirurgicznego liftingu skóry), ale należy to potraktować z przymrużeniem oka.
Co więcej, zabieg HIFU często określany jest mianem zabiegu „lunchowego” (czyli wykonywanego szybko i bezinwazyjnie) – trzeba mieć jednak również do tej teorii zdrowe podejście.
Przede wszystkim, należy mieć świadomość jak silny jest to zabieg (mimo, iż nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, jak przy liftingu). I jak duże zmiany zachodzą podczas i po zabiegu w skórze. Dlatego ostrożne obchodzenie się ze skórą oraz zalecenia dotyczące ograniczeń pozabiegowych powinny być poważnie traktowane i przestrzegane.
Pielęgnacja domowa po zabiegu
W pierwszych dniach po zabiegu wskazane jest używanie profesjonalnych kosmeceutyków pozabiegowych. Ma to na celu łagodzenie skóry, dzięki substancjom aktywnym oraz jej jednoczesne nawilżanie.
Po ustaniu podrażnienia skóry czy siniaków, należy powrócić do codziennej pielęgnacji, adekwatnej do typu skóry.
Jak wydłużyć efekty zabiegów?
Aby wesprzeć efekty zabiegu wskazane są:
- prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa (1-2 tygodnie po zabiegu),
- prawidłowa pielęgnacja wspierająca efekty zabiegu, ukierunkowana na nawilżanie skóry,
- utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych,
- unikanie ekspozycji na promienie słoneczne oraz solarium,
- niepalenie papierosów,
- przeprowadzanie zabiegów przypominających.
Zabieg HIFU okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Każdy rodzaj postępowania zabiegowego należy zawsze skonsultować ze specjalistą: lekarzem lub kosmetologiem. Nie należy się bać zadawania pytań – w końcu chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli tylko pojawiają się wątpliwości, powinniśmy je rozwiać w gabinecie, jeszcze przed zabiegiem.
Najczęstsze pytania, jakie słyszę od pacjentek w mojej codziennej praktyce:
Czy HIFU trzeba powtarzać?
Najprostszą odpowiedzią jest: nie trzeba, ale można.
Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU jest bardzo silnym zabiegiem i zależy od stanu wyjściowego skóry pacjenta.
W przypadku młodych pacjentów, z początkowymi objawami utraty jędrności skóry, zaleca się wykonanie jednego zabiegu. Natomiast w przypadku dalej posuniętych zmian (ubytek gęstości i jędrności skóry), zabieg warto powtórzyć po 3-6 miesiącach.
Trudno jest jednoznacznie określić na ile lat zabieg przyniesie pożądane efekty, ponieważ na efektywność zabiegu mają wpływ indywidualne właściwości skóry.
Kiedy pierwsze HIFU?
Najważniejszym wskazaniem do zabiegu jest stan skóry pacjenta. Jednak minimalny wiek, sugerowany w piśmiennictwie naukowym, to po 30 roku życia.
Mam pacjentów, którzy decydują się na pierwszy zabieg w wieku 37 lat, bo są już realne wskazania do tego zabiegu. Ale mam też przypadki, kiedy tak silne zabiegi rozpoczynamy dopiero w wieku 45+.
Pamiętajmy, że na stan skóry wpływa mnóstwo czynników – poczynając od genów poprzez styl życia, sposób odżywiania, codzienną pielęgnację skóry, aktywność fizyczną i używki. Dlatego czas pierwszego zabiegu HIFU to zawsze kwestia indywidualna.
Czy można kupić urządzenie HIFU do użytku domowego?
Kategorycznie odradzam taki pomysł!
Zabieg przy użyciu technologii HIFU jest zabiegiem bardzo silnym i głęboko działającym w tkankach. Co za tym idzie – bezpiecznym tylko w doświadczonych i wykwalifikowanych rękach.
W rękach osoby niedoświadczonej i nieświadomej procesu, jaki zachodzi podczas i po zabiegu, urządzenie może być wręcz bardzo niebezpieczne. Użyte nieprawidłowo, może doprowadzić do głębokiego i ciężkiego poparzenia, a nawet do ciężkiej martwicy tkanek. Dla przykładu, urządzenie użyte źle w okolicy oka może doprowadzić do jego uszkodzenia, a w konsekwencji – do utraty wzroku!
Co więcej, urządzenia dostępne na rynku jako urządzenia „do użytku domowego” są zazwyczaj tanie, niewiadomego pochodzenia i niewystandaryzowane. Nie chcę nawet myśleć, jakie skutki uboczne mogą generować.
Na jaki zabieg się zdecydować: HIFU czy kwas hialuronowy? HIFU czy laser frakcyjny?
Czasem słyszę takie pytania w gabinecie i – w dobie dzisiejszej mnogości rodzajów zabiegów – są one dla mnie zrozumiałe. Jednakże, na takie pytanie nie mogę udzielić odpowiedzi, bo tych zabiegów zwyczajnie nie da się zestawić do porównania.
Różnią się przede wszystkim celem, dla którego się je przeprowadza. HIFU to zabieg napinający, liftingujący, zagęszczający skórę i spłycający zmarszczki. Natomiast zabieg przy użyciu kwasu hialuronowego to wypełnianie, uzupełnianie ubytków w skórze oraz modelowanie ciała. Jest to więc zupełnie przeciwne działanie.
HIFU hit czy kit?
Pod warunkiem, że zabieg został wykonany:
- u osoby, która ma wskazania do takiego zabiegu,
- po wykluczeniu przeciwwskazań,
- urządzeniem posiadającym certyfikację medyczną i zatwierdzenie przez FDA,
- przez wykwalifikowaną osobę z doświadczeniem,
to absolutny HIT!!!