mikrodermabrazja
mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja – poznaj zabieg i dowiedz się co po nim?

0 Shares
0
0
0

Mikrodermabrazja (określana również czasem mianem mikropeelingu) polega na mechanicznym złuszczaniu powierzchownych warstw naskórka (zazwyczaj warstwy rogowej naskórka) na drodze ścierania – najczęściej za pomocą diamentowych tarcz, kryształków korundu lub stosowanej pod dużym ciśnieniem soli fizjologicznej. Mikrodermabrazja jest bez wątpienia najmocniejszym rodzajem peelingu mechanicznego.

Niezależnie od metody, mikrodermabrazja to doskonały zabieg oczyszczający, rozświetlający i wygładzający skórę, nie tylko twarzy. Usuwa zanieczyszczenia, poprawia koloryt skóry, działa również przeciwstarzeniowo. Dzięki licznym efektom oraz szerokiemu zastosowaniu, mikrodermabrazja jest uznawana za zabieg uniwersalny, polecany niemal do wszystkich rodzajów skóry i osób w każdym wieku.

SPIS TREŚCI:

  1. Mikrodermabrazja – jak działa, co daje i kiedy widać efekty? 
    • Mikrodermabrazja – co robi dla naszej skóry?
    • Rodzaje mikrodermabrazji
    • Mikrodermabrazja – jakie przynosi efekty?
    • Mikrodermabrazja – wskazania i przeciwskazania
    • Co ile wykonywać mikrodermabrazję?
    • Ile kosztuje zabieg mikrodermabrazji?
  2. Mikrodermabrazja – jak przebiega zabieg?
    • Przygotowanie do zabiegu
    • Przebieg mikrodermabrazji
    • Regeneracja skóry po zabiegu
    • Możliwe skutki uboczne mikrodermabrazji
  3. Mikrodermabrazja – co po zabiegu?
    • Czas rekonwalescencji
    • Pielęgnacja domowa po mikrodermabrazji
    • Jak wydłużyć efekty mikrodermabrazji?
  4. Mikrodermabrazja okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Mikrodermabrazja – jak działa, co daje i kiedy widać efekty?

Mikrodermabrazja – krótka historia

Początki wygładzania skóry datuje się na rok 1500 p.n.e., kiedy to Egipcjanie używali ścierniw do wygładzania blizn na skórze. Jednakże, dermabrazja prowadząca do dzisiejszej formy została zapoczątkowana przez Kromayera dopiero na początku XX wieku w Niemczech. Wykorzystywał on wirujące tarcze (napędzane siłą ludzkich rąk) do usuwania naskórka oraz powierzchownej warstwy skóry właściwej, szczególnie w przypadku blizn. Metoda ta jednak nie znalazła akceptacji w środowisku.

Następnie, w połowie lat 50 – tych XX wieku, Kurtin, Burks i inni zastosowali druciane szczotki (napędzane silnikiem elektrycznym), dzięki którym dermabrazja zyskała rozgłos. Niestety, ówczesny zabieg dermabrazji był nadal obarczony licznymi powikłaniami pozabiegowymi, takimi jak:

  • możliwość bliznowacenia,
  • długi czas rekonwalescencji,
  • infekcje i zakażenia pola zabiegowego,
  • konieczność znieczulenia, itp.

Zarówno wyżej wymienione czynniki, jak również względy ekonomiczne spowodowały potrzebę stworzenia bardziej bezpiecznych, mniej inwazyjnych i tańszych rozwiązań technologicznych. W wyniku tego, w 1985 roku opracowano we Włoszech technikę mikrodermabrazji przy pomocy kryształów tlenku glinu (Marini i Lo Brutto), a już w latach 90 – tych wprowadzono na rynek amerykański metodę MDA – czyli właściwą mikrodermabrazję.

Dermabrazja a mikrodermabrazja – jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy dermabrazją, a mikrodermabrazją zasadniczo polega na kontroli poziomu głębokości ścierania warstw skóry.

Dermabrazja polega na złuszczaniu warstw skóry za pomocą specjalnego urządzenia, co pozwala na odsłonięcie „nowej” warstwy skóry. Jest skuteczna w leczeniu nabytych defektów skóry, takich jak blizny potrądzikowe, powypadkowe czy blizny po ospie.

Z kolei przedrostek „mikro” świadczy o usuwaniu najbardziej powierzchownych warstw skóry, przeważnie za pomocą kryształków złuszczających (korund, diament) lub – nieco łagodniejszych metod – soli fizjologicznej lub jej mieszanki z tlenem. Mikrodermabrazja nie jest więc skuteczna w przypadku głębokich zmian, jak głębokie blizny czy rozstępy. Jest natomiast świetnym sposobem na oczyszczenie, wygładzenie, rozświetlenie czy też poprawę kolorytu skóry.

Mikrodermabrazja – co robi dla naszej skóry?

Najbardziej powierzchowną warstwą skóry jest warstwa rogowa naskórka, czyli stratum corneum. Składają się na nią martwe, spłaszczone i zrogowaciałe komórki – korneocyty, które chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed urazami.

Naturalny proces przemiany korneocyta, od chwili jego powstania (w obrębie warstwy podstawnej naskórka) do fazy dojrzałości, obumarcia i ostatecznie złuszczenia (z powierzchni warstwy rogowej naskórka) trwa ok. 28 dni.

Oczywiście towarzyszy temu wiele bardziej złożonych procesów, ale krótko podsumowując – pełen, naturalny proces „ścierania” naszego naskórka trwa 28 dni!

Niestety, na skutek starzenia się skóry, proces ten znacznie się wydłuża, skutkując uwięźnięciem resztek tkankowych i barwnika w naskórku, a w konsekwencji powstania chociażby plam barwnikowych (starczych).

Głównym zadaniem mikrodermabrazji jest skrócenie procesu „ścierania” naszego naskórka. W dodatku, mikrodermabrazja umożliwia przyspieszenie procesów komórkowych w skórze.

Jest to możliwe poprzez usunięcie z powierzchni skóry starych korneocytów, obciążonych barwnikiem i resztkami komórkowymi.

Rodzaje mikrodermabrazji

Sam mechanizm działania zabiegu jest stosunkowo prosty. Dlatego różnica w rodzajach mikrodermabrazji polega w zasadzie na rodzaju wykorzystywanych do zabiegu „materiałów ściernych”. Na rynku funkcjonuje wiele różnych substancji takich, jak chociażby kryształki chlorku sodu, dwuwęglan sodu (soda piekarnicza) czy kryształki tlenku magnezu.

Jednakże najpopularniejsze i najbardziej efektywne są:
  • korund (mikrodermabrazja korundowa)
  • diament (mikrodermabrazja diamentowa)
  • sól fizjologiczna (hydro mikrodermabrazja, określana również jako hydrabrazja lub aquaabrazja)
  • tlen z solą fizjologiczną (oksybrazja, czyli mikrodermabrazja tlenowa)
Mikrodermabrazja korundowa

Korund – jeden z dwóch najpopularniejszych materiałów ściernych – nie jest absorbowany przez skórę i nie wywołuje reakcji alergicznych. Ma przy tym kryształki twarde, szorstkie, ostro zakończone i o nierównych krawędziach, dzięki czemu posiada idealne właściwości trąco – ścierne. Ponadto, posiada właściwości bakteriostatyczne, co sprawdza się w przypadku pacjentów z trądzikiem.

W przypadku wykonywania zabiegu przy użyciu kryształów korundu, działa to w ten sposób, że są one pod wysokim ciśnieniem wyrzucane w obrębie głowicy zabiegowej zasysającej naskórek. Energia kinetyczna oraz fala uderzeniowa rozpędzonych kryształów uderza w naskórek, osłabiając tym samym połączenia międzykomórkowe. To powoduje odrywanie się komórek skórnych od powierzchni skóry, wraz ze złogami. Następnie, wykorzystane kryształki ścierne, wraz ze startymi cząstkami skóry, są odsysane i gromadzone w specjalnym pojemniku, bez ponownego kontaktu ze skórą.

Stopień mocy działania zabiegu regulowany jest poprzez:

  • wielkość kryształów,
  • prędkość wyrzutu kryształków,
  • regulację ciśnienia zasysania powierzchni naskórka,
  • regulację kąta uderzenia cząstek o powierzchnię naskórka,
  • ilość przejść po skórze końcówką zabiegową,
  • szybkość wykonywania zabiegu.

Ważnym aspektem zabiegu jest konieczność zakrycia zarówno oczu osoby poddającej się zabiegowi, jak i osoby wykonującej zabieg.

Mikrodermabrazja diamentowa

Drugim typem materiału ściernego wykorzystywanego do mikrodermabrazji są głowice zabiegowe pokryte drobinkami twardych i szorstkich substancji np. diamentu. Wytwarzane w końcówce urządzenia zabiegowego podciśnienie powoduje zwiększenie stopnia tarcia i równoczesne zasysanie złuszczonego naskórka.

Głowice zabiegowe różnią się od siebie:

  • rozmiarem ziarenek diamentowych,
  • gęstością rozmieszczenia drobinek.

Ważnym parametrem zabiegowym (poza głowicą) jest siła ssania aparatu oraz siła nacisku, jaką wywiera na skórę osoba wykonująca zabieg.

Hydrabrazja/ Oxybrazja

Hydrabrazja i oxybrazja – często zdarza się, że te pojęcia stosowane są zamiennie, ze względu na zastosowanie w obu metodach soli fizjologicznej pod dużym ciśnieniem. Nie możemy jednak między nimi postawić znaku równości!

W przypadku hydrabrazji, środek trący stanowi wyrzucany pod wysokim ciśnieniem strumień powietrza i sterylna sól fizjologiczna. A w przypadku oksybrazji (oxybrazji) – do soli fizjologicznej dołącza również tlen. W obu przypadkach, sól fizjologiczna wyrzucana jest na powierzchnię skóry pod ciśnieniem o prędkości rzędu 1500-2000 km/godzinę z odległości kilku milimetrów. W ten sposób następuje złuszczanie skóry w sposób znacznie łagodniejszy i możliwy do stosowania nawet latem.

Działanie nie jest tak silne, jak w przypadku mikrodermabrazji korundowej czy diamentowej i nie nadaje się do niwelowania silniejszych zmian. Za to przyjemnie odświeża skórę, oczyszcza pory, nawilża i dotlenia ją, nadając promienny wygląd.

Mikrodermabrazja – jakie przynosi efekty?

Na początek – kilka faktów z badań. Pełne zrozumienie działania mikrodermabrazji stało się możliwe przy pomocy mikroskopowej oceny wycinków skóry, pobranych z miejsc, gdzie zabieg był przeprowadzony.

W badaniu histopatologicznym można zaobserwować:
  • zwiększenie grubości naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej,
  • nieznaczne spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej,
  • normalizację grubości warstwy rogowej naskórka,
  • zwiększoną gęstość i ilość włókien elastycznych w warstwie siateczkowatej skóry,
  • bardziej pionową organizację włókien sprężystych w skórze,
  • zwiększoną okołonaczyniową aktywność zapalną w obrębie górnych fragmentów warstwy siateczkowatej skóry,
  • wzrost liczebności fibroblastów,
  • większą wielkość fibroblastów,
  • gęstsze rozmieszczenie fibroblastów w obrębie skóry właściwej.
Kiedy zrobić mikrodermabrazję?
Kiedy nasza skóra potrzebuje oczyszczenia

Po pierwsze, poprzez odrywanie lub ścieranie martwego naskórka i zanieczyszczeń, doskonale oczyszcza i wygładza skórę. Dlatego też znajduje zastosowanie nie tylko na skórze twarzy, ale i na dekolcie, szyi i plecach.

Co więcej, na skutek zabiegu mikrodermabrazji dochodzi co celowego uszkodzenia naskórka, który to jest naturalnym bodźcem silnej regeneracji i zwiększenia syntezy kolagenu.

Jako przygotowanie do innych zabiegów

Po drugie, usunięcie wierzchniej warstwy naskórka (a co za tym idzie zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka) powoduje zwiększenie penetracji w głąb skóry różnorodnych substancji aktywnych. Tą cechę można łatwo wykorzystać stosując mikrodermabrazję jako przygotowanie lub składową część innych zabiegów: w terapiach odmładzających, czy – w przypadku występowania przebarwień – terapiach depigmentacyjnych skóry.

Mikrodermabrazja – czy boli?

Odczuwanie bólu czy dyskomfortu to oczywiście sprawa zależna od indywidualnego progu wrażliwości. Generalnie jednak, mikrodermabrazja uznawana jest za zabieg bezbolesny i standardowo nie stosuje się do niego znieczulenia. Gdyby jednak pokusić się o porównanie, to można powiedzieć, że zabieg mikrodermabrazji diamentowej jest uznawany przez pacjentów za mniej bolesny od mikrodermabrazji korundowej, przy zachowaniu efektywności zabiegu.

Czy mikrodermabrazja jest bezpieczna?

Wg Fitzpatricka, mikrodermabrazja może być przeprowadzana u pacjentów ze wszystkimi fototypami skóry. Jednak powyżej poziomu III fototypu należy – z uwagi na ryzyko powstania silnych przebarwień pozabiegowych – wstrzymać się od stosowania bardzo agresywnych parametrów zabiegowych.

Zarówno dobór parametrów, jak i doradztwo w zakresie metody mikrodermabrazji najbezpieczniej jest powierzyć wykwalifikowanemu i doświadczonemu specjaliście, w profesjonalnym gabinecie lub klinice. Dlaczego? Bo doświadczenie, sterylność gabinetu, odpowiedni sprzęt i pełna droga zabiegowa (od konsultacji po doradztwo we wsparciu efektów zabiegów) to zawsze gwarancja bezpieczeństwa i wymarzonych efektów.

Po wykluczeniu przeciwwskazań u pacjenta, prawidłowo wykonany zabieg jest prostym, a zarazem efektywnym zabiegiem. Dlatego też, może być świetną alternatywą dla innych zabiegów, takich jak peelingi chemiczne bądź nieinwazyjne zabiegi laserowe.

Mikrodermabrazja – wskazania i przeciwskazania

wskazania:

  • niewielkie blizny potrądzikowe
  • delikatne zmarszczki
  • blizny pourazowe
  • blizny pooperacyjne
  • niewielkie blizny potrądzikowe
  • powierzchowne przebarwienia (plamy soczewicowate, piegi)
  • przebarwienia pozapalne (potrądzikowe)
  • przebarwienia po zabiegach laserowych
  • nierówna faktura skóry
  • rogowacenie posłoneczne
  • rogowacenie mieszkowe
  • występowanie zaskórników
  • poszerzone pory skórne
  • łagodne postacie trądziku
  • rozstępy (jako element terapii)
  • niezapalny trądzik zaskórnikowy
  • przygotowanie do innych zabiegów kosmetycznych (np. peelingi chemiczne, mezoterapia, jontoforeza)

przeciwwskazania:

  • cera naczyniowa
  • uszkodzenie skóry, przerwanie ciągłości skóry
  • zakażenia wirusowe (brodawki, opryszczka)
  • zakażenia grzybiczne
  • zakażenia bakteryjne
  • aktywny trądzik różowaty
  • podrażnienie skóry
  • łuszczyca
  • skłonność do keloidów
  • kruchość naczyń krwionośnych
  • nasilony rumień skór
  • rozsiany trądzik zapalny
  • rozsiane zmiany o typie wirusowych brodawek płaskich
  • nadżerki na skórze w okolicy zabiegowej
  • owrzodzenia skórne w okolicy zabiegowej
  • obecność zmian wypryskowych
  • toczeń rumieniowaty
  • cukrzyca młodzieńcza
  • osoby podczas terapii izotretynoiną oraz przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia
  • doustne przyjmowanie salicylanów (przeciwwskazanie względne)

Co ile wykonywać mikrodermabrazję?

Zabieg mikrodermabrazji jest zabiegiem stosunkowo mało inwazyjnym, o działaniu raczej powierzchownym. Dlatego też, w celu uzyskania zadawalających efektów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegów w serii.

Konkretnie mówiąc – dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego zalecane jest przeprowadzenie od 5 do 10 zabiegów, z zachowaniem od 1 do 2 tygodni odstępu pomiędzy zabiegami.

Ile kosztuje zabieg mikrodermabrazji?

Cena zabiegu może różnić się, w zależności od wielu czynników. Średnio przyjmuje się, że koszt zabiegu mikrodermabrazji korundowej to koszt ok 100 do 200 złotych, a mikrodermabrazji diamentowej od 150 do 250 zł.

Jeśli zabieg mikrodermabrazji jest wzbogacony o zastosowanie ampułki lub maski lub jest częścią większego zabiegu kosmetycznego, cena może ulec zwiększeniu.

Mikrodermabrazja – jak przebiega zabieg?

Przygotowanie do zabiegu

Choć zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, warto zawsze omówić ze specjalistą przeprowadzającym zarówno jego przebieg, jak i pożądane efekty. To pomoże wspólnie dobrać odpowiedni rodzaj mikrodermabrazji, zaplanować częstotliwość zabiegów oraz zaprojektować całą drogę zabiegową.

Przebieg mikrodermabrazji

1.     Wstępna konsultacja

Wstępna konsultacja ze specjalistą przeprowadzającym zabieg to dobry moment, aby opowiedzieć o celu i spodziewanych efektach zabiegu, co pomoże dobrać jego najlepszą metodę.

Co więcej, podczas konsultacji koniecznie powinniśmy poinformować o wszelkich problemach skórnych, nawet występujących tymczasowo. Dzięki temu osoba wykonująca zabieg, będzie mogła wykluczyć możliwe przeciwwskazania, ewentualnie włączyć odpowiednie przygotowania. Na przykład, u pacjentów, u których zauważa się silną aktywność wirusa opryszczki, warto zastosować profilaktycznie, na 2 do 3 dni przed i kilka dni po zabiegu, kurację przeciwwirusową.

2.     Zabieg

Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia – z dużą starannością i dokładnością – demakijażu oraz oczyszczenia skóry. W przypadku skór ze skłonnością do łojotoku, może być wskazane odtłuszczenie skóry przy pomocy preparatów alkoholowych. Skóra po oczyszczeniu musi zostać osuszona.

Na tak przygotowanej skórze przeprowadza się zabieg. Głowicę zabiegową prowadzi się po skórze – w zależności od typu zabiegu, parametrów zabiegowych i planowanego celu – średnio od 3 do 5 razy po tym samym obszarze skóry (na przykładzie mikrodermabrazji korundowej).

W przypadku wykonywania mikrodermabrazji korundowej, przed przystąpieniem do zabiegu na okolicy twarzy, niezbędne jest zabezpieczenie oczu pacjenta oraz osoby wykonującej zabieg.

3.     Po zabiegu

Po zakończeniu zabiegu należy zabezpieczyć skórę pozabiegowym kremem nawilżająco-regenerującym, aby ograniczyć utratę wody przez skórę (TEWL), zwiększoną poprzez zabieg.

Skóra po zabiegu jest zazwyczaj zaczerwieniona i obrzęknięta na skutek mechanicznego drażnienia. Objawy te powinny ustąpić w przeciągu 2-3 dni po zabiegu.

Regeneracja skóry po zabiegu

W przypadku przeprowadzania mocno agresywnych zabiegów celem likwidacji blizn potrądzikowych, możliwe jest powstanie drobnych strupków w okolicy zabiegowej, co przedłuża proces gojenia. Strupków tych nie należy zdrapywać, aby nie zwiększać ryzyka powstania blizn.

Po zabiegu mikrodermabrazji zabrania się ekspozycji na promieniowanie UV, z uwagi na duże ryzyko powstania przebarwień i braku ochrony świeżej warstwy naskórna. Dlatego też, zaleca się stosowanie kremów z wysoką fotoprotekcją przez okres minimum 2 do 4 tygodni po zabiegu. Czas ten uzależniony jest od stopnia agresywności zabiegu jaki został przeprowadzony.

Należy zawsze pamiętać, iż celowe uszkodzenie naskórka (czyli bariery naskórkowej) na skutek wykonania zabiegu mikrodermabrazji czasowo zwiększa TEWL, czyli przezskórną utratę wody. Z tego względu, konieczne jest w okresie przynamniej tygodnia po zabiegu stosowanie preparatów ochronnych, łagodzących i nawilżających. Stan zwiększonej przezskórnej utraty wody (TEWL) może utrzymywać się do 7 dni po zabiegu i spada do poziomu wyjściowego lub też może spaść nieco poniżej (poprawa jakość bariery naskórkowej).

Przez kilka dni po zabiegu zaleca się również unikanie stosowania substancji silnie drażniących i złuszczających naskórek m.in. retinoidów.

Możliwe skutki uboczne mikrodermabrazji

Zabieg mikrodermabrazji nie jest zabiegiem inwazyjnym, ale może – ze względu na silniejsze działanie na naskórek – podrażniać skórę. Co za tym idzie, można się spodziewać wystąpienia pewnych efektów pozabiegowych, które jednak zaczną zanikać w trakcie prawidłowej rekonwalescencji. Można również zmniejszyć siłę i skrócić czas ich występowania poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej.

Należy pamiętać, że mikrodermabrazja – jak każdy zabieg medycyny estetycznej – wymaga doświadczenia i musi zostać wykonana umiejętnie. Warto więc powierzyć przeprowadzenie takiego zabiegu wykwalifikowanemu specjaliście, w specjalistycznym, odpowiednio wyposażonym do takich zabiegów gabinecie lub klinice. Nieumiejętnie przeprowadzony zabieg, w dodatku przez niewyspecjalizowaną osobę, może nam bowiem przynieść więcej szkody niż zamierzonych efektów.

Po zabiegu mikrodermabrazji, mogą występować:
  • uczucie pieczenia,
  • nadwrażliwość skóry po zabiegu,
  • zwiększona wrażliwość skóry na promieniowanie UV,
  • „pręgi” na skórze, na skutek zbyt intensywnego prowadzenia głowicy po powierzchni skóry,
  • przebarwienia skórne,
  • strupy,
  • blizny po zbyt mocnym złuszczaniu naskórka,
  • rumień,
  • uszkodzenie rogówki (mikrodermabrazja korundowa).

Mikrodermabrazja – co po zabiegu?

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po zabiegu mikrodermabrazji zależy od jego agresywności, jak również właściwości i możliwość regeneracyjnych skóry pacjenta. Standardowo zakłada się, że czas ten wynosi około 1 do 2 tygodni po zabiegu.

Pielęgnacja domowa po mikrodermabrazji

Przez pierwsze dni po zabiegu, utrzymanie ochrony skóry i jej nawilżanie jest priorytetem. Warto więc zaopiekować się nią, a jednocześnie skrócić czas jej rekonwalescencji, stosując odpowiednie, profesjonalne preparaty pozabiegowe.

Natomiast aby zminimalizować ryzyko powstania pozabiegowych, niepożądanych skutków ubocznych, konieczne jest stosowanie przez okres całego cyklu zabiegów i kilka tygodni po zakończeniu wysokiej fotoprotekcji i unikanie celowej ekspozycji na promieniowanie UV.

Jak wydłużyć efekty mikrodermabrazji?

Aby świadomie wydłużyć efekty zabiegowe, należy stosować się do zaleceń osoby wykonującej zabieg, m.in.:

  • prawidłowo pielęgnować skórę po zabiegu,
  • unikać ekspozycji na działanie UV,
  • unikać palenia papierosów i biernego palenia
  • oraz wykonywać zabiegi przypominające.

Mikrodermabrazja okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Każdy rodzaj postępowania zabiegowego należy zawsze skonsultować ze specjalistą: lekarzem lub kosmetologiem. Nie należy się bać zadawania pytań – w końcu chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo oraz efekty, które chcemy osiągnąć. Jeśli tylko pojawiają się wątpliwości, powinny one zostać rozwiane właśnie w gabinecie, jeszcze przed zabiegiem.

Najczęstsze pytania, jakie słyszę od pacjentek w mojej codziennej pracy:

Czy mikrodermabrazja z kwasami jest skuteczna?

Zabieg mikrodermabrazji, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, może być formą przygotowania skóry przez zabiegiem z wykorzystaniem kwasów. Mało agresywne ścieńczenie (zmniejszenie grubości) warstwy rogowej naskórka ułatwi penetrację kwasów i zwiększy głębokość ich działania. Dlatego też takie terapie łączone powinny przeprowadzać osoby mające w tym zakresie doświadczenie.

Kawitacja a mikrodermabrazja – jaka jest różnica?

Zarówno kawitacja, jak i mikrodermabrazja są formą peelingów, czyli zabiegów mających na celu złuszczenie martwego naskórka. Niewątpliwie, zabieg mikrodermabrazji jest uważany za zabieg znacznie silniejszy od peelingu kawitacyjnego i ma inne zastosowanie.

Mikrodermabrazja a trądzik różowaty – czy jest przeciwwskazaniem?

Z założenia, aktywny trądzik różowaty jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu mikrodermabrazji.

 

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *