nici liftingujące
nici liftingujące

Nici liftingujące – dowiedz się wszystkiego!

0 Shares
0
0
0

Nici liftingujące

Zabieg z zastosowaniem nici liftingujący łączy w sobie zarówno rewitalizację skóry, jak i uniesienie tkanek – przy jednoczesnym liftingu, pobudza skórę do odnowy. Jest bezoperacyjną metodą liftingu, stosowaną u osób, które nie mają potrzeby lub nie kwalifikują się do liftingu chirurgicznego. Aktualnie najpopularniejsze są nici PDO (rozpuszczalne), wykonane z polidioksanonu. Zabieg cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ doskonale poprawia kondycję skóry, liftinguje i odmładza.   

SPIS TREŚCI:

  1. Implantacja nici liftingujących – kiedy i dlaczego warto poddać się zabiegowi?
    • Rodzaje nici
    • Jak długo utrzymują się efekty nici? Jak często powtarzać zabieg?
    • Nici liftingujące – wskazania i przeciwskazania
    • Ile kosztuje zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących?
  2. Nici liftingujące – jak przebiega zabieg?
    • Przygotowanie do zabiegu
    • Nici liftingujące PDO – przebieg zabiegu
    • Regeneracja skóry po implantacji nici
    • Możliwe skutki uboczne po zabiegu z wykorzystaniem nici
  3. Nici liftingujące PDO – co po zabiegu?
    • Nici liftingujące – gojenie i czas rekonwalescencji
    • Pielęgnacja domowa po zabiegu z wykorzystaniem nici PDO
    • Jak wydłużyć efekty nici liftingujących?
  4. Nici liftingujące okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Implantacja nici – kiedy i dlaczego warto poddać się zabiegowi?

Proces starzenia się skóry postępuje początkowo powolnie. Rozpoczyna się już po 20 roku życia, przyspieszając około 40 roku życia i znacząco nasilając się – szczególnie u kobiet – w okolicy menopauzy. Z tego względu, poszukiwania sposobów przywracania jędrności, gęstości skóry oraz korekty owalu twarzy doprowadziły do powstania różnorodnych form zabiegowych, na których bazuje współczesna medycyna estetyczna.

Jedną z takich metod jest zastosowanie nici liftingujących. Metoda ta znalazła szerokie zastosowanie u osób, które jeszcze nie kwalifikują się do chirurgicznego liftingu lub też nie mogą sobie pozwolić na zabieg albo na długotrwałą rekonwalescencję, nierozerwalnie związaną z zabiegiem chirurgicznym.  

Forma rozwoju bezoperacyjnego liftingu przy zastosowaniu nici, pomimo iż mniej skuteczna od operacji, znajduje jednak rzeszę zwolenników – szczególnie z uwagi na małą inwazyjność zabiegu.

Zabiegi z użyciem nici liftingujących dedykowane są głównie do czterech najważniejszych okolic twarzy:

  • korekta i uwydatnienie policzków
  • wyrównanie linii żuchwy (usuwanie tzw. „chomików”)
  • korekta położenia brwi
  • korekta górnej części szyi (likwidacja obwisłego podgardla z zaostrzeniem kąta bródkowo-szyjnego)

Warto pamiętać, iż przy korekcie policzków i linii żuchwy dochodzi dodatkowo do wygładzenia sąsiednich okolic tzn.: wygładzenia bruzd nosowo-wargowych oraz wygładzenia bruzdy bródkowo-policzkowej (marionetkowej).

Wskazania do zastosowania nici liftingujących wciąż ewaluują w kierunku poszerzania zakresu zastosowań o okolicę ust, zmarszczki palacza, czy choćby nos.

Dla kogo zabieg z zastosowaniem nici?

Bardzo ważnym aspektem zabiegowym, zapewniającym bezpieczeństwo i dużą efektywność tego typu zabiegów, jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta. Zakłada się, że warunki idealnego kandydata do zabiegu spełnia 33% pacjentów z grona osób chętnych do poddania się takiemu zabiegowi (czyli w uproszczeniu 1 z 3 osób).

Za idealnego kandydata do założenia nici liftingujących uznaje się zatem osobę, u której możliwe jest uzyskanie pożądanego efektu, przy zminimalizowanym ryzyku powikłań – czyli ludzie młodzi i w średnim wieku, o dobrej jakości skóry:

  • osoby w wieku 35-45 lat
  • osoby po wcześniejszym chirurgicznym liftingu twarzy, celem doprecyzowania efektów zabiegowych
  • osoby młode – w celu korekty asymetrii twarzy lub usunięcia defektów lub niekorzystnych cech twarzy (np. słabo podkreślony policzek, nisko osadzone brwi)
  • osoby w średnim wieku – z napiętą i sprężystą skórą

Grupą pacjentów dedykowaną do zabiegów z wykorzystaniem nici liftingujących są osoby stosunkowo młode, które jeszcze nie kwalifikują się do chirurgicznego liftingu twarzy.

Natomiast pacjenci, którzy kwalifikują się już do chirurgicznego liftingu twarzy nie są w grupie osób, które odniosą korzyść i satysfakcję po zabiegu aplikacji nici liftingujących.

Rodzaje nici

Zazwyczaj wykorzystuje się dwa rodzaje nici (szwów):

  • niewchłaniane (nierozpuszczalne)
  • wchłaniane (rozpuszczalne)
Nici nierozpuszczalne

Większość nici nierozpuszczalnych wyprodukowanych jest z polipropylenu – materiału dobrze znanego, przebadanego i powszechnie stosowanego od ponad pół wieku m.in. do produkcji głębokich, niewchłanianych szwów kardiochirurgicznych i naczyniowych.

Ich zaletą jest ich obojętność biochemiczna względem ludzkiego organizmu – po implantacji szwów tkanki człowieka nie reagują odczynem zapalnym na ich obecność w organizmie.

Podstawą ich zastosowania w medycynie estetycznej jest możliwość uzyskania długotrwałego efektu liftingującego, przy równoczesnej obojętności biochemicznej nici względem ludzkich tkanek.

Nici rozpuszczalne

Nici, które ulegają wchłonięciu w ludzkim organizmie produkowane są głównie z mieszanki kwasu glikolowego i polimlekowego. Ich skład wpływa na długość okresu pozostawania w skórze i wywierania efektu liftingującego.

Z założenia nici liftingujące mają długi okres wchłaniania obejmujący czas 6 miesięcy do ok. roku. Dlatego też, w porównaniu do innych odwracalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ich żywotność jest dłuższa.

Wchłanianie się nici następuje za zasadzie hydrolizy, a ostatecznym produktem rozpadu jest H2O i CO2. Wchłanianie indukuje również w tkankach proces zapalny, który z kolei jest motorem do stymulacji fibroblastów do tworzenia się kolagenu.

Porównując nici wchłaniane do niewchłanianych – te pierwsze traktowane są jako mniej liftingujące (mniejsza siła mechaniczna w zakresie unoszenia tkanek), ale za to bardziej rewitalizujące sąsiadujące z nimi tkanki – w przeciwieństwie do obojętnych biochemicznie nici niewchłanianych.   

Nici gładkie a nici szorstkie

Zarówno nici rozpuszczalne (wchłaniane), jak i nierozpuszczalne (niewchłaniane), mogą dodatkowo dzielić się na:

  • nici gładkie
  • nici szorstkie – haczykowate

Początkowo w medycynie estetycznej wykorzystywane były jedynie nici gładkie. Przy ich zastosowaniu, dla uzyskania efektu uniesienia tkanek wymagane było zakotwiczenie nici w stabilnych tkankach i założenie pętli w liftingowanej okolicy. Taki typ szwów nadal znajduje zastosowanie w chirurgicznym liftingu twarzy.

Z kolei zastosowanie nici szorstkich, czyli zaopatrzonych w haczyki, nie wymaga stosowania pętli wokoło liftingowanej okolicy. Ich struktura pozwala na linijne podciągnięcie tkanek, dzięki ich porowatej powierzchni. Wykorzystuje się zarówno nici z haczykami ułożonymi w jednym kierunku (stosowane od 1956 roku), jak i nici z haczykami ułożonymi w 2 kierunkach (używane od 1997 roku).

Nici gładkie oraz z haczykami w jednym kierunku wymagają większej precyzji od osoby wykonującej zabieg, jak również dokładnej wiedzy anatomicznej i technik chirurgicznych (!!!). To niemal „koronkowa robota”, ponieważ w takim przypadku nici każdorazowo wymagają zakotwiczenia.

Inaczej jest w przypadku nici z haczykami w dwóch kierunkach – unoszą one tkanki, kotwicząc się samoistnie. Z uwagi na ich budowę i formę kotwiczenia, możliwe jest zastosowanie nici z 2- kierunkowymi haczykami przez lekarzy medycyny estetycznej bez doświadczenia zabiegowego.

Nici PDO liftingujące – co oznacza skrót i jak działają?

PDO to nic innego jak polidioksanon – czyli syntetyczne, rozpuszczalne, pojedyncze lub podwójnie skręcone włókno, z którego zbudowana jest nić. Mówiąc zatem „nici PDO” mamy na myśli rozpuszczalne nici liftingujące.

Zarówno nici gładkie, jak i te szorstkie z jednokierunkowymi haczykami, po założeniu wg pożądanego wektora elewacji, wymagają stabilizacji poprzez doszycie do stabilnej, silnej tkanki znajdującej się powyżej. Taki zabieg pozwala na uzyskanie efektu liftingu (jednokierunkowo).

Nici szorstkie o dwukierunkowym ułożeniu haczyków zbudowane są tak, że na jednej połowie nitki haczyki ułożone są w jednym kierunku, a na drugiej połowie w przeciwnym. Prawidłowe założenie nici daje możliwość uniesienia tkanek w kierunku środka nici, bez konieczności stabilizacji (czyli kotwiczenia nici) na wyżej położonych strukturach.

Czy nici PDO mogą się zerwać lub uszkodzić skórę? Czy nici liftingujące widać po założeniu? Nici PDO – gdzie zrobić?

Te i wiele innych pytań najczęściej zadają pacjenci rozważający wykonanie zabiegu implantacji nici liftingujących PDO. Jak przy każdym zabiegu inwazyjnym, może dojść do powstania niepożądanych skutków ubocznych. Jeśli natomiast:

  • zdamy się na wykwalifikowanego lekarza z dużym doświadczeniem w zakresie wykonywania zabiegów przy użyciu nici,
  • spełniamy wszystkie kryteria doboru pacjenta do zabiegu,
  • stosujemy się bardzo sumiennie do zaleceń pozabiegowych,

ryzyko zarówno wymienionych powyżej, jak i innych niepożądanych skutków ubocznych jest znikome.

Sytuacje, gdy dochodzi do zerwania nici są sporadyczne i zazwyczaj wynikają albo z zastosowania tanich, nieposiadających atestów i certyfikatów nici z niewiadomego źródła pochodzenia, albo też w przypadku wykonywania zabiegu przez osobę niedoświadczoną bądź bez kwalifikacji do przeprowadzania takiego zabiegu.

Jak długo utrzymują się efekty nici? Jak często powtarzać zabieg?

Proces stopniowego rozpuszczania się nici PDO trwa około 6 miesięcy. Towarzyszy temu pobudzenie wielu procesów regeneracyjnych skóry, m.in. produkcja nowego kolagenu, synteza naturalnego kwasu hialuronowego, stymulacja fibroblastów do produkcji elastyny (odpowiedzialnej za elastyczność naszej skóry), etc. 

Efekt regeneracyjny utrzymuje się do 2 lat. Dlatego też rekomenduje się powtarzanie zabiegu nie wcześniej jak po ok. 1,5 roku. Najlepiej po ocenie stanu skóry i zasadności kolejnego zabiegu przez lekarza.  

Nici liftingujące – wskazania i przeciwskazania

wskazania:
  • łagodne lub umiarkowane zwiotczenie skóry twarzy
  • zwiotczenie skóry środkowej części twarzy
  • zwiotczenie skóry szyi
przeciwwskazania:
  • pacjenci w starszym wieku, z nasilonym zwiotczeniem tkanek
  • duży nadmiar wiszącej skóry
  • skóra pergaminowa
  • brak warunków lub duże ryzyko zaniechania prawidłowej pozabiegowej pielęgnacji skóry

Ile kosztuje zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących?

Cena zabiegu zależna jest od wielu czynników takich jak:

  • okolica zabiegowa,
  • ilość zastosowanych nici,
  • jakość użytych materiałów (nici, środki znieczulające itd.),
  • doświadczenie i kwalifikacje osoby wykonującej zabieg
  • lokalizacja miejsca wykonywania zabiegu (mała miejscowość czy duże miasto).

Cena za okolicę zabiegową może wahać się w granicach od 600-800zł do nawet 6000zł i zazwyczaj jest szacowana indywidualnie dla określonego pacjenta obejmując ilość, typ i jakość zastosowanych nici.

Nici liftingujące – jak przebiega zabieg?

Przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg założenia nici liftingujących obowiązkowo powinna poprzedzać konsultacja lekarska z lekarzem wykonującym zabieg. Jego zadaniem jest analiza stanu skóry pacjenta, jak również weryfikacja jego/jej oczekiwań względem możliwości terapeutycznych nici.

Jeśli jest to możliwe, taka konsultacja zalecana jest nawet kilka dni przed planowanym zabiegiem. Tak, aby pacjent miał czas na podjęcie świadomej decyzji odnośnie zabiegu.

2 tygodnie przed zabiegiem należy zadbać o:
  • odstawienie aspiryny i innych leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • przyjmowanie preparatów z witaminą C u osób z kruchością naczyń.
Tydzień przed zabiegiem należy pamiętać o:
  • przyjmowaniu preparatów z witaminą K lub homeopatycznych, doustnych preparatów z Arniki,
  • odstawieniu lub ograniczeniu palenia tytoniu,
  • ograniczeniu picia kawy i alkoholu.
2 dni przed zabiegiem:
  • w przypadku występowania w wywiadzie opryszczki (+7 dni po zabiegu), należy przyjmować doustnie lek przeciwwirusowy, np. Heviran 

Nici liftingujące PDO – przebieg zabiegu

1. Wstępna konsultacja

Zabieg implantacji nici PDO powinien poprzedzić wywiad lekarski, przypomnienie zasad pielęgnacji skóry po zabiegu, wykonanie dokumentacji zdjęciowej oraz podpisanie zgody na przeprowadzenie zabiegu.

2. Zabieg

Następnie, zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia i dezynfekcji okolicy poddanej zabiegowi. Skóra w miejscu, w którym będą implantowane nici powinna być zabezpieczona, jako pole zabiegowe, jałowymi serwetami.

Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Najczęściej miejsca wprowadzenia igły lub kaniuli pod skórę znieczula się Lignocainą z dodatkiem adrenaliny. Po upływie czasu potrzebnego na znieczulenie i zadziałanie adrenaliny obkurczającej naczynia krwionośne (około +/- 10 minut), można rozpocząć zabieg.

Przy pomocy kaniuli, z jednego wkłucia możliwe jest opracowanie jednej okolicy zabiegowej. Kaniula służy do wprowadzenia nici pod skórę. Nici z założenia wprowadza się do tkanki podskórnej, nie powinno się ich zakładać nazbyt płytko (widoczność nici), ani zbyt głęboko – aż do warstwy mięśniowo-powięziowej SMAS, która to jest „podciągana” podczas operacyjnego liftingu.

Prawidłowe wprowadzenie nici na właściwą głębokość powinno przebiegać bezboleśnie.

3. Po zabiegu

Efekt pojawiający się zaraz po zabiegu wynika z mechanicznego uniesienia tkanek. Ale to dopiero po kilku miesiącach pojawia się ten ważniejszy efekt, który następuje pod wpływem rewitalizacji tkanek na skutek bodźcowania do produkcji nowego kolagenu.

Długość utrzymywania się efektów zabiegów z użyciem nici liftingujących jest czynnikiem osobniczym. Jednakże efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku innych nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych zabiegów. Jest natomiast krótszy i mniejszy niż w przypadku chirurgicznego liftingu.

Regeneracja skóry po implantacji nici

W przeciągu pierwszej doby od wykonania zabiegu zalecane jest robienie chłodnych okładów na okolicę zabiegową. Ma to na celu zmniejszenie obrzęku oraz przecierania miejsc wkłucia preparatem na bazie alkoholu.

Przez pierwsze kilka dni po zabiegu NIE wskazane jest:
  • picie gorących napojów
  • spożywanie alkoholu (do 2 tygodni po zabiegu)
  • wysiłek fizyczny
  • wykonywanie masaży w okolicy zabiegowej
  • podejmowanie aktywności lub zabiegów silnie rozgrzewających (również sauna)
Zalecenia pozabiegowe:
  • przez 7 dni od zabiegu – przyjmowanie doustnego antybiotyku (wg uznania lekarza wykonującego zabieg)
  • przez 4 – 5 dni – przyjmowanie leków przeciwzapalnych, ograniczających obrzęk, zmniejszających ból
  • przez 3 – 5 dni – ograniczenie do maksimum wykonywania ruchów mimicznych (mówienie, śmianie się, robienie min, szerokie otwieranie ust)
  • przez 4 – 5 dni – spanie na plecach z wyżej uniesioną głową
  • przez miesiąc – ograniczenie dotykania miejsca wprowadzania nici
  • do miesiąca – brak uprawiania jakichkolwiek sportów, a do 3 miesięcy – rezygnacja z ze sportów bardzo intensywnych
  • przez okres rekonwalescencji – o ile nie zajdzie konieczność, unikanie wizyt u dentysty. Długotrwałe przebywanie z szeroko otwartymi ustami może zmniejszyć efekt zabiegu.

Możliwe skutki uboczne po zabiegu z wykorzystaniem nici

Wykorzystanie nici liftingujących może powodować podrażnienia i stany zapalne skóry w miejscu wkłucia – i jest to całkowicie naturalne następstwo zabiegu, mijające z czasem i przy odpowiednim działaniu pozabiegowym. Niczym niepokojącym nie powinno być również swędzenie, czasem wysypka, zasinienie lub obrzęk – przy odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej udaje się je zresztą zminimalizować i skrócić okres ich występowania.

Należy zawsze obserwować sygnały, jakie daje nam skóra (i nie tylko) po zabiegu – niektóre z nich są standardową reakcją na nici, inne zaś mogą dać nam wyraźny sygnał o potrzebie konsultacji z lekarzem:

  • uszkodzenie nerwu
  • uszkodzenie naczyń
  • uszkodzenie ślinianek
  • asymetria twarzy
  • sińce
  • krwiaki które mogą się wchłaniać samoistnie lub wymagać nakłucia lub nawet drenażu
  • infekcja bakteryjna skóry w miejscu wprowadzenia nici
  • widoczny lub wyczuwalny przebieg nici pod skórą (w przypadku nici wchłanialnych to efekt przejściowy)
  • przebicie się końcówki nici przez miejsce wprowadzania nici (wymaga podcięcia długości nici)
  • niewystarczająca lub nadmierna korekcja pozabiegową
  • pomarszczenia lub zagłębienia w skórze, zwłaszcza w obrębie końców szwów

Nici liftingujące PDO – co po zabiegu?

Nici liftingujące – gojenie i czas rekonwalescencji

Porównując lifting operacyjny i zabieg z użyciem nici liftingujących – ten drugi jest uznawany za mało inwazyjny. Jednakże, jest on obarczony procesem gojenia się.

Pierwszy tydzień to czas szczególnej troski o skórę okolicy zabiegowej, związany z ograniczaniem obrzęku – w tym celu zaleca się stosowanie chłodnych okładów oraz kosmetyków pozabiegowych mających na celu regenerację skóry, ograniczenie obrzęku oraz przyspieszenie procesu gojenia tkanek.

Ból i obrzęk okolicy zabiegowej jest przejściowy i zazwyczaj utrzymuje się około 7 do 14 dni po zabiegu. Należy tu również podkreślić wagę pozycji do spania – czyli spanie na plecach z uniesioną głową – oraz zalecenie ograniczenia mimiki!  Te działania dodatkowo pomogą zminimalizować obrzęk oraz uniknąć uciskania tkanek.

Pielęgnacja domowa po zabiegu z wykorzystaniem nici

Do czasu zagojenia się miejsca wkłuć zaleca się:
  • przemywanie tych miejsc preparatami na bazie spirytusu,
  • unikanie dotykania i rozmasowywania tej okolicy,
  • pielęgnowanie całej okolicy zabiegowej, w której zaimplantowane zostały nici, preparatami dedykowanymi do tego typu zabiegów. Powinny one przede wszystkim skupiać swoje działanie na ograniczaniu obrzęku oraz przyspieszeniu gojenia się tkanek – w ich doborze pomoże nam na pewno osoba przeprowadzająca zabieg.

Powrót do normalnej, dotychczasowej, codziennej pielęgnacji skóry może nastąpić po wygojeniu się miejsc wkłuć, ustąpieniu obrzęku i możliwych zasinień. 

Jak wydłużyć efekty nici liftingujących?

Często osoby korzystające z możliwości, jakie niesie za sobą medycyna estetyczna, nie poprzestają na jednym zabiegu. Dlatego też, osoba decydująca się na zabieg założenia nici powinna mieć wiedzę i świadomość możliwości (lub ich braku) w zakresie łączenia nici liftingujących z innymi zabiegami.

Przed zabiegiem założenia nici, w celu uniesienia brwi lub poprawy konturu szyi, zaleca się wykonanie zabiegu z podaniem toksyny botulinowej na 3-4 tygodnie przed planowanym terminem.

Po zaimplantowaniu nici nie zaleca się wykonywania następujących zabiegów, przez minimalny czas 8-12 miesięcy po zabiegu:
  • zabiegi laserowe
  • fale radiowe RF
  • iniekcje kwasu hialuronowego
  • przeszczep tkanki tłuszczowej

Skrócenie tego czasu pomiędzy zabiegami może skutkować zmniejszeniem efektywności zabiegu. Może to zostać spowodowane zniszczeniem termicznym lub mechanicznym nici na skutek zadziałania innych bodźców.

Ponadto, niezwykle istotny wpływ na osiągnięcie wymarzonych efektów zabiegu ma – po raz kolejny to powtórzę – pozabiegowa pielęgnacja skóry. Odpowiednio dobrane, profesjonalne preparaty nie tylko przyspieszają i redukują występowanie pozabiegowych siniaków, obrzęku i innych następstw zabiegu. Zabezpieczają też skórę bakteriostatycznie, co pozwala jej się w bezpieczny sposób zregenerować.

Nici liftingujące okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Lifting z użyciem nici nie jest wprawdzie tak inwazyjny, jak lifting chirurgiczny, ale nie jest też zabiegiem „powierzchownym” i lekkim. Ogromne znaczenie i wpływ na efekty zabiegu i poprawny proces reakcji i gojenia się skóry ma tutaj również to, co zadzieje się po zabiegu. Mówimy tu o ścisłym pilnowaniu zaleceń lekarza oraz odpowiedniej i konsekwentnej pielęgnacji pozabiegowej. I pacjent odgrywa tu ogromną rolę! Dlatego im więcej wiemy i świadomie podchodzimy do zabiegu, tym większa szansa na jego długotrwały sukces.

Poniżej odpowiadam na pytania, które – z mojego doświadczenia – pojawiają się w temacie nici liftingujących najczęściej:

Jak działają nici liftingujące PDO?

Liftingujące nici PDO działają dwutorowo:

  • pierwszy etap to mechaniczne uniesienie tkanek, które jest widoczne tuż po zabiegu
  • drugi etap to trwający kilka miesięcy proces wytwarzania nowych włókien kolagenowych w okolicy zabiegowej. Jest on skutkiem drażnienia tkanek przez „ciało obce” jakim jest nić

Kiedy widoczne są efekty po zabiegu z użyciem nici PDO?

Pierwszym efektem zastosowania nici (zaraz po zabiegu) jest efekt liftingu wywołanego założeniem nitki (dotyczy to zarówno nici rozpuszczalnych, jak i nierozpuszczalnych).

Natomiast na dodatkowy efekt, wywołany przez zagęszczenie tkanek na skutek wzmożonej produkcji kolagenu (rozpuszczalne nici), trzeba poczekać kilka miesięcy – a same efekty utrzymują się zazwyczaj około 2 lat.

Czy po założeniu nici PDO często zdarzają się powikłania?

Przede wszystkim, zabieg z zastosowaniem nici liftingujących powinien bezwzględnie przeprowadzać doświadczony lekarz!

W dodatku, zakładanie nici – szczególnie tych gładkich oraz szorstkich z haczykami jednokierunkowymi -wymaga precyzji, doświadczenia chirurgicznego i biegłej znajomości anatomii. Musimy pamiętać, że nie myli się tylko ten, który nic nie robi.

Jednak zabieg wykonany przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza diametralnie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Na uwagę zasługuje również fakt, że powikłanie może nastąpić na skutek nieprawidłowej pielęgnacji pozabiegowej. Przyczyną może być również brak należytej higieny okolicy zabiegowej (miejsca wkłucia). I tutaj ogromną rolę w zminimalizowaniu ryzyka powikłań odgrywa już sam pacjent. Dlatego zawsze stanowczo zalecam wsparcie rekonwalescencji odpowiednimi profesjonalnymi preparatami do pielęgnacji skóry po zabiegu, najlepiej z dużą ilością arniki. No i oczywiście żelazną konsekwencję i bezdyskusyjne wypełnianie zaleceń lekarza!  

Co z haczykiem nici PDO?

Nici z haczykami stosuje się z powodzeniem już od 25 lat. Wykorzystanie haczyków w niciach liftingujących daje możliwość wykonania prostszego i szybszego zabiegu oraz daje potencjał do ich liniowego aplikowania.

Wybór typu nici musi być dostosowany do potrzeb i oczekiwań pacjenta, lokalizacji zabiegu, stanu skóry pacjenta, doświadczenia osoby wykonującej zabieg oraz wielu innych czynników.

Wszystkie one powinny zostać zawsze omówione z lekarzem wykonującym zabieg podczas konsultacji przedzabiegowej. Dopiero na ich podstawie specjalista wykonujący zabieg będzie mógł dokonać ostatecznego doboru nici.

Nici PDO – gdzie zrobić zabieg?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i niezmienna. Zabieg należy wykonać u osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe i doświadczenie w zakresie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej (lekarz).

Niestety, czasem oszczędność finansowa może przełożyć się na niską jakość zabiegu, zredukować jego skuteczność i zagrozić bezpieczeństwu pacjenta, skutkując np. pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych.

Czy nici PDO ograniczają mimikę?

Prawidłowo założone nici PDO nie powinny ograniczać mimiki twarzy. Jednakże, po założeniu nici, przez okres 3 – 5 dni zaleca się świadome ograniczenie mimiki dla prawidłowego gojenia się skóry po zabiegu.

Co lepsze: nici PDO liftingujące czy kwas hialuronowy?

Takie pytanie dość często pojawia się wśród klientów i pacjentów gabinetów medycyny estetycznej. Tymczasem, tych dwóch zabiegów po prostu nie można do siebie przyrównywać.  

Zastosowanie nici PDO, w dużym uproszczeniu, ma na celu uniesienie zwiotczałej skóry i jej wtórną rewitalizację – poprzez wymuszoną produkcję kolagenu.

Istota działania kwasu hialuronowego jest natomiast oparta na nawodnieniu, odżywieniu czy miejscowym wypełnieniu tkanek.

Zarówno wskazania do obu zabiegów, jak również mechanizm i czas ich działania są inne, dlatego też ich porównanie jest niemożliwe. 

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *