Dowiedz się czym jest radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa (występująca również pod nazwą termolifting RF lub radiofrekwencja mikroigłowa RF), to termolifting skóry, łączący dwie techniki oddziaływania:
- mikronakłuwanie, które w kontrolowany sposób uszkadza tkankę, pobudzając ją do regeneracji,
- oraz jej podgrzanie za pomocą fal radiowych, wywołujące procesy jej odnowy.
Zabieg jest obiegowo określany mianem „liftingu bez skalpela”, ze względu na efekty, jakie przynosi. Połączenie obu sposobów działania bardzo efektywnie pobudza skórę do naturalnej regeneracji. To z kolei przynosi widoczne odmłodzenie skóry (szczególnie w okolicy twarzy, okolic oczu, szyi czy dekoltu), znaczną poprawę jej wyglądu oraz niwelowanie zmian dermatologicznych: rozstępów, przebarwień, rozszerzonych porów, trądziku, blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i pourazowych itp.
SPIS TREŚCI:
- Radiofrekwencja mikroigłowa – na czym polega i czy warto?
- Radiofrekwencja mikroigłowa – na czym dokładnie polega?
- Radiofrekwencja mikroigłowa – efekty
- Wskazania i przeciwskazania do zabiegu
- Radiofrekwencja mikroigłowa – ile razy i jak często przeprowadzać?
- Ile kosztuje radiofrekwencja mikroigłowa?
- Radiofrekwencja mikroigłowa – jak przebiega zabieg?
- Przygotowanie do zabiegu
- Przebieg zabiegu
- Regeneracja skóry po zabiegu
- Możliwe skutki uboczne po termoliftingu RF
- Radiofrekwencja mikroigłowa – co po zabiegu?
- Czas rekonwalescencji
- Pielęgnacja domowa po zabiegu RF
- Jak wydłużyć efekty radiofrekwencji?
- Radiofrekwencja mikroigłowa okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Radiofrekwencja mikroigłowa – na czym polega i czy warto?
Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej dochodzi do nakłucia skóry poprzez wprowadzenie do niej igieł i przepuszczenie przez nie prądu o częstotliwości fal radiowych.
Do największego przepływu prądu dochodzi w skórze właściwej, na głębokości jaką wybraliśmy za maksymalną głębokość zabiegową. Końcówka kartridża (tip) zazwyczaj ma kilkadziesiąt igieł (ilość zależna jest od konkretnego urządzenia i producenta), które są elektrodami pomiędzy którymi przepływa prąd.
Rozróżnia się dwa typy elektrod (igieł):
- izolowane na całej długości – prąd przepływa jedynie pomiędzy ich końcówkami,
- nieizolowane – prąd przepływa na całej długości igły.
W przypadku elektrod izolowanych, dochodzi do bardziej lokalnego przegrzania tkanek na określonej głębokości, wybranej przez osobę wykonującą zabieg i adekwatnej dla grubości skóry i celu zabiegu. Z kolei elektrody (igły) nieizolowane powodują przegrzanie tkanek globalnie na całej głębokości wnikania igły w skórę.
Głębokość wprowadzania igieł jest zmienna i dostosowuje się ją do okolicy, na której przeprowadza się zabieg i pożądanych efektów (najczęściej w zakresie od 0,2 do 3,5mm).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że grubość skóry jest różna w różnych obszarach ciała. Najcieńszą skórę spotkamy w okolicy oka, czy okolicach narządów płciowych (jako ciekawostkę można wspomnieć, że skóra w okolicach oczu jest 40 razy cieńsza od skóry pokrywającej zgięciowe powierzchnie dłoni). Znacznie grubszą skórę od okolic oka możemy zauważyć na brzuchu, udach czy pośladkach, itd.
Z uwagi na przerywanie ciągłości skóry zabieg radiofrekwencji mikroigłowej z założenia powinien wykonywać lekarz, lekarz dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej.
Etyka zawodu kosmetologa zakłada, że może on tylko nakłuwać skórę na głębokość naskórka bez uzyskania uszkodzenia naczyń krwionośnych, czyli bez uzyskania krwawienia. Łatwo jest więc przeanalizować, że jeśli chcemy uzyskać bezpieczny zabieg z penetracją igieł w głębszych warstwach skóry, to powinien to robić wykwalifikowany w tej dziedzinie lekarz. Radiofrekwencja mikroigłowa u kosmetyczki może zostać wykonana jedynie bardzo powierzchownie i przy pomocy urządzeń, których zakres działania ogranicza się tylko do naskórka.
Radiofrekwencja mikroigłowa – na czym dokładnie polega?
Aby zrozumieć co to jest radiofrekwencja mikroigłowa, należy przeanalizować procesy zachodzące podczas obu tych procedur.
Radiofrekwencja to zakres promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości fal radiowych. Promieniowanie to wytwarzane jest przez prąd zmienny.
Fale radiowe – kilka ciekawostek
Fale radiowe to duży zakres częstotliwości o ogromnym potencjale zastosowań – jako ciekawostka – ich zastosowanie w zależności od częstotliwości i długości możemy znaleźć m.in. w:
- częstotliwość 3-3000Hz (długość >100km) – wojskowa komunikacja podmorska,
- częstotliwość 3-30kHz (długość 10-100km) – monitory do monitorowania akcji serca, telekomunikacja,
- 30 kHz-300MHz (długość 1m-10km) – telekomunikacja i przekazywanie informacji,
- 300MHz – 30GHz (długość 10mm – 1m) – przekaz telewizyjny, telefonia komórkowa, mikrofalówki domowe, aparaty bezprzewodowe, urządzenia medyczne.
W medycynie fale radiowe wykorzystywane są w kardiologii, urologii, medycynie snu oraz medycynie estetycznej!
Radiofrekwencja mikroigłowa a laser – różnice w oddziaływaniu
Zdarza się, że niektórzy przedstawiają termolifting RF jako alternatywę lasera frakcyjnego. W takim razie radiofrekwencja mikroigłowa a laser – czy działają podobnie? Energia radiofrekwencji jest w pewnym stopniu podobna do energii laserów i źródeł światła. To podobieństwo związane jest z mechanizmem oddziaływania na tkanki w formie zmian cieplnych. RF nie wykorzystuje (jak laser) celowania w poszczególne chromofory tylko wytwarza ciepło jako skutek oporu tkanek pod wpływem ruchu elektronów wewnątrz pola RF (prawo Ohma). Efektem zastosowania prądu zmiennego na tkanki człowieka jest wytworzenie w nich ciepła za pomocą drgań elektromagnetycznych.
Energia cieplna zostaje wygenerowana na granicy skóry właściwej, gdzie tkanka tłuszczowa stawia największy opór. Zwiększenie rezystencji skutkującej ogrzaniem włókien kolagenu typu pierwszego i trzeciego (włókna te znajdują się głęboko w skórze) powoduje obkurczanie skóry w płaszczyźnie horyzontalnej. Efekty w tkance zależą przede wszystkim od tego, jak fale radiowe, czyli promieniowanie elektromagnetyczne, zmieni temperaturę w skórze.
Przy wzroście temperatury o 50˚C dochodzi do zmiany konformacyjnych. Są to zmiany w przestrzennej strukturze tkanek, na skutek przemieszczania się jonów względem innych.
Mocniejsze ogrzewanie tkanek w przedziale 42-500˚C skutkuje pirolizą wiązań, czyli ich degradacją termiczną oraz przemianami membran biologicznych.
Długotrwałe przegrzewanie tkanek (kilkanaście minut) powoduje uśmiercenie pewnej ilości komórek.
Na skurcz kolagenu ma wpływ:
- ilość elektrolitów i ich rodzaj,
- pH,
- szybkość ogrzewania,
- zawartość wody w kolagenie,
- stopień usieciowania kolagenu,
- zawartość aminokwasów.
Urządzenia generujące fale radiowe uzyskały dopuszczenie FDA w zakresie nieinwazyjnego leczenia zmarszczek i zmarszczek mimicznych. FDA (Food and Drug Administration) to amerykańska instytucja rządowa, część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, zajmująca się kontrolą żywości, leków oraz urządzeń medycznych – znana z bardzo rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczania leków do obrotu).
Termolifting RF – znaczenie mikronakłuwania
Drugim czynnikiem radiofrekwencji mikroigłowej jest nakłuwanie, które powoduje mikrouszkodzenia w skórze. Na skutek tych mikrouszkodzeń, nasz organizm uruchamia mechanizmy obronne i naprawcze – pobudza komórki macierzyste do podziałów i aktywizuje ich metabolizm. Skutkuje to zwiększeniem syntezy zawartego w organizmie m.in. kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego.
Poza nakłuciem skóry dochodzi do mikrokrwawień, czyli uszkodzenia powierzchownych naczyń krwionośnych, co wyzwala kaskadę:
stan zapalny -> proliferacja (tworzenie nowych komórek skóry) -> przebudowa (formowanie nowych tkanek)
Uszkodzenie naczyń krwionośnych uruchamia kaskadę naprawczą i dochodzi do tworzenia się sieci nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym ukrwieniem okolicy zabiegowej. Wytworzony podczas zabiegu stan zapalny trwa do około 3 dób po zabiegu i przebiega w formie wytworzenia skrzepu i aktywizacji komórek układu odpornościowego (aktywacja czynników wzrostu i cytokin).
Mikrokrwawienie w przebiegu mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych jest efektem pożądanym i niezbędnym z uwagi na zainicjowanie procesu regeneracji skóry, wynikającego z syntezy elastyny i kolagenu. Proces proliferacji, czyli odtwarzania nowych komórek, doprowadza do wzrostu grubości warstwy ziarnistej i kolczystej naskórka. Namnażanie nowych komórek trwa 14-21 dni. Natomiast faza przebudowy kolagenu ulega transformacji, a skóra uzyskuje większą rozciągliwość. Proces ten może potrwać do kilku miesięcy.
Radiofrekwencja mikroigłowa – efekty
Efekty pojawiają się zaraz po zabiegu i wynikają one z termicznego skrócenia włókien kolagenowych, jednak mają one tendencję do polepszania się z upływem czasu. Przebudowa włókien kolagenowych oraz ich nowotworzenie, na skutek pobudzenia fibroblastów, zajmuje nawet kilka miesięcy. Po 3-4 miesiącach można spodziewać się zadowalających efektów.
Ich czas utrzymywania się zależny jest od wielu czynników:
- stanu skóry przed zabiegami,
- nasilenia zmian,
- możliwość naprawczych organizmu,
- wieku pacjenta (po +/- 60 r.ż. możliwości naprawcze skóry zmniejszają się znacząco).
Średnio podaje się jednak, że efekty utrzymują się kilka lat.
Radiofrekwencja mikroigłowa – czy to działa?
Radiofrekfencja mikroigłowa jest zabiegiem składającym się z nałożenia na siebie 2 technik – radiofrekwencji i mikronakłuwania. Łączy zatem dwa bardzo silnie działające mechanizmy – 2 bardzo mocne bodźce dla organizmu. Ich zestawienie i siła po prostu musi przynieść efekty.
Okolicami i problemami, które najczęściej poddawane są takim zabiegom są:
- zatarcie konturów żuchwy (obwisające policzki),
- fałdy nosowo-wargowe,
- fałdy policzkowo-wargowe,
- „kurze łapki”,
- „podwójna broda”,
- zwiotczenie skóry spowodowane wiekiem w obrębie twarzy.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegu
wskazania:
- zmarszczki
- utrata elastyczności skóry
- rozstępy
- blizny zanikowe
- zmiany potrądzikowe
- spadek kondycji skóry (skóra mało rozświetlona, o zmniejszonej gęstości)
przeciwwskazania:
- ciąża
- okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe i okres 5 lat od zakończenia leczenia (pięcioletni okres bez nawrotu nowotworu nie dotyczy czerniaków – zdiagnozowany i wyleczony czerniak bezwzględnie musi być kwalifikowany do zabiegu indywidualnie przez lekarza prowadzącego)
- stan po leczeniu promieniowaniem jonizującym,
- rozrusznik serca
- wstawiona zastawka serca lub inne zabiegi kardiochirurgiczne (dla bezpieczeństwa pacjenta wskazana jest konsultacja z kardiochirurgiem)
- metalowe implanty w ciele
- epilepsja
- aktywne choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne
- stwardnienie rozsiane
- choroby autoimmunologiczne
- nadczynność tarczycy
- nadciśnienie
- przerwanie ciągłości skóry w miejscu zabieg
- zaburzenia czucia bólu i ciepła
- zapalenia kości i stawów
- zaburzenia krzepliwości lub inne choroby układu krwionośnego
- skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego
- zaburzenia ukrwienia obwodowego
- neuropatie
- zapalenia żył
- liczne teleangiektazje
- wszczepione urządzenia do neurostymulacji
- nieuregulowana cukrzyca
- aktywne ropnie tkanek miękkich
- świeże urazy i niezagojone rany w okolicy zabiegowej
- zaburzenie drenażu żylno-limfatycznego
- upośledzone unaczynienie powłok skórnych uniemożliwiające fizjologiczną reakcję na lokalną hipertermię (m.in. miażdzyca)
- oparzenia skóry (również słoneczne)
- trądzik różowaty w fazie zaostrzenia
- złote nici, implanty wchłanialne i wypełniacze (np. kwas hialuronowy) w okolicy zabiegowej
- kuracja retinoidami (i do 6 miesięcy po jej zakończeniu)
- tendencja do powstawania bliznowców
- paniczny strach przed igłami
- antybiotykoterapia (należy zakończyć minimum 2 tygodnie przed zabiegiem)
- botox w okolicy zabiegowej (nawet do 6-9 miesięcy po zabiegu)
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- nieleczone lub źle leczone choroby psychiczne
Radiofrekwencja mikroigłowa – ile razy i jak często przeprowadzać?
Zabiegi zazwyczaj wykonuje się w serii zabiegowej, gdzie na ilość zabiegów w serii ma wpływ nasilenie problemu (np. głębokość i ilość zmarszczek) oraz jego umiejscowienie.
Zazwyczaj wykonuje się ok. 3 – 4 zabiegi, w odstępach około miesiąca. Aczkolwiek odstępy zależne są od szybkości gojenia się (rekonwalescencji) skóry.
Ile kosztuje radiofrekwencja mikroigłowa?
Cena, jak przy wszystkich zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, zależna jest od wielu czynników:
- renomy, doświadczenia (a co za tym idzie, bezpieczeństwa pacjenta) osoby wykonującej zabieg,
- lokalizacji kliniki oferującej zabieg (duże miasto czy mniejsza miejscowość),
- poziomu urządzenia do wykonywania zabiegu (klasa i poziom zaawansowania),
- obszaru poddanego zabiegowi.
Średnio ceny wahają się od 400 zł za małą okolicę (np. „kurze łapki”) do 2500 zł za opracowanie całej twarzy.
Radiofrekwencja mikroigłowa – jak przebiega zabieg?
Przygotowanie do zabiegu
Elementem niezbędnym w przygotowaniu do zabiegu jest – jak zawsze – rzetelny i dokładny wywiad z pacjentem podczas poprzedzającej zabieg konsultacji. Poza tym, jest jeszcze kilka zaleceń, których należy przed zabiegiem dopilnować.
Przede wszystkim, przed zabiegiem nie wolno pacjentowi:
- spożywać alkoholu,
- przyjmować leków rozrzedzających krew (np. aspiryna, polopiryna),
- przyjmować leków przeciwbólowych.
Ważnym aspektem jest również odpowiedni stan skóry. Skóra do zabiegu nie może przejawiać:
- stanów zapalnych,
- przerwania ciągłości skóry,
- infekcji wirusowych, bakteryjnych ani grzybiczych,
- nie powinna być opalona.
Należy również pamiętać, że w dniach poprzedzających zabieg nie powinno się wykonywać zabiegów chemicznych, głębokiego złuszczania naskórka ani stosować wypełniaczy i botoxu.
Przebieg zabiegu
1. Wstępna konsultacja
Przed zabiegiem, musi zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem, a jego niezbędnym elementem jest wykluczenie przeciwwskazań. Dlatego też, pytania powinny obejmować zagadnienia takie jak m.in.: przebyte nowotwory, zaburzenia krzepnięcia, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia czynników krzepnięcia krwi, przyjmowanie suplementów i leków m.in. rozrzedzających krew itd.
2. Zabieg
Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry, a w przypadku okolicy twarzy – od demakijażu.
Następnie aplikuje się krem znieczulający na około 20-40 minut. Czas trzymania na skórze środka znieczulającego zależny jest zarówno od jego właściwości i szybkości działania, jak i od właściwości samej skóry.
Po zmyciu środka znieczulającego i dezynfekcji skóry, przechodzi się do wykonania zabiegu. Do skóry w obrębie obszaru zabiegowego przykłada się głowicę z jednorazowym i jałowym kartridżem. W zależności od parametrów zabiegowych i ustawień aparatu, na którym wykonywany jest zabieg, 1-3 razy wykonuje się nakłucia w okolicy zabiegowej.
3. Po zabiegu
Po zakończonym zabiegu dezynfekuje się twarz i „uspokaja” ją dobrym preparatem pozabiegowym – mającym na celu łagodzenie podrażnienia, przyspieszenie gojenia się skóry oraz obkurczenie naczyń krwionośnych.
Regeneracja skóry po zabiegu
Po zabiegu, przez dobę zaleca się nie wykonywać makijażu ani nie stosować jakichkolwiek preparatów podrażniających skórę. Zalecane są natomiast dedykowane do zabiegu maski chłodzące i kosmeceutyki pozabiegowe.
W zależności od głębokości nakłuwania oraz właściwości samej skóry, mogą pojawić się liczne strupki wyczuwane jako „szorstkość” i suchość skóry. Nie należy takiej skóry drapać ani nie traktować peelingami. Nie należy też stosować innych substancji, które mogą spowodować podrażnienie.
Możliwe skutki uboczne po termoliftingu RF
Zabieg termoliftingu RF jest zabiegiem inwazyjnym. I – jak po każdym zabiegu medycznym (w tym z zakresu medycyny estetycznej) – należy brać pod uwagę wystąpienie pewnych reakcji organizmu. A w przypadku niedotrzymania zalecanego postępowania pozabiegowego – nawet ryzyko wystąpienia powikłań.
Po zabiegu mogą wystąpić silne reakcje:
- w postaci intensywnego zaczerwienienia skóry,
- uczucie pieczenia,
- miejscowy obrzęk,
- lokalnie pojawiające się siniaki.
Na szczęście, rekonwalescencję skóry po zabiegu i skrócenie czasu jej trwania pomoże zapewnić odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa.
Z kolei w konsekwencji złej pielęgnacji pozabiegowej może pojawić się stan zapalny, wynikający z nadinfekowania miejsca pozabiegowego bakteriami, grzybami, a także – wyjątkowo – wirusami.
Radiofrekwencja mikroigłowa – co po zabiegu?
Czas rekonwalescencji
Czas rekonwalescencji po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej jest różny i zależny od tempa gojenia się skóry. Z uwagi na przerwanie ciągłości skóry, ten okres obejmuje od kilku dni (2-3), aż do tygodnia po zabiegu.
Możliwe reakcje po zabiegu to:
- silny rumień,
- obrzmienie,
- uczucie pieczenia,
- uczucie bólu,
- miejscowy dyskomfort,
- nadwrażliwość skóry na czynniki miejscowe w okolicy pozabiegowej.
Pielęgnacja domowa po zabiegu RF
Termolifting mikroigłowy RF jest dość inwazyjnym zabiegiem, dlatego wiele pacjentek zadaje podczas konsultacji pytanie: „co po radiofrekwencji mikroigłowej?”. Spieszymy więc z podpowiedziami.
Na początek, w celu złagodzenia objawów po zabiegu, w pierwszych dniach zaleca się stosowanie kosmetyków do pielęgnacji pozabiegowej, dostosowanych do skóry z podrażnieniami oraz z przerwaniem ciągłości skóry.
Substancje aktywne w nich zawarte muszą wykazywać działanie łagodzące, regenerujące i nawilżające – z uwagi na zwiększony TEWL (utrata przezskórna wody).
W dodatku do tego, zaleca się również stosować silną fotoprotekcję (SPF 50+).
Jak wydłużyć efekty radiofrekwencji?
Aby wydłużyć efekty zabiegowe należy zrobić całą serię zabiegową, w regularnych odstępach czasu.
Oczywiście, z bezwzględnym zachowaniem prawidłowej pielęgnacji pozabiegowej oraz z utrzymaniem właściwej fotoprotekcji dostosowanej do fototypu skóry pacjenta (minimum 30 SPF). Wskazane jest również przyjmowanie witaminy C zarówno doustnie (np. owoce) jak i w kremach. Jest to zalecane z uwagi na fakt, iż witamina C bierze udział w procesie syntezy kolagenu I i III, poprzez uczestnictwo w formowaniu wiązań krzyżowych kolagenu. W przypadku nadmiernej podaży witaminy C, jej nadmiar zostanie usunięty z organizmu bez skutków ubocznych dla pacjenta.
Radiofrekwencja mikroigłowa okiem eksperta – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Dokładny i prawidłowo przeprowadzony wywiad z pacjentem przed zabiegiem jest zawsze bardzo istotną częścią postępowania. Dlatego nie należy się bać zadawania pytań – w końcu chodzi o nasze zdrowie, bezpieczeństwo i powodzenie zabiegu. Jeśli tylko pojawiają się wątpliwości, powinny one zostać rozwiane właśnie w gabinecie, jeszcze przed zabiegiem.
Najczęstsze pytania dot. termoliftingu RF, jakie słyszę od pacjentek w mojej codziennej praktyce:
Radiofrekwencja mikroigłowa – gdzie zrobić zabieg?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest zabiegiem o silnym działaniu i silnie działających bodźcach. Co więcej, z przerwaniem ciągłości skóry. Etycznie i prawnie osobą wykwalifikowaną do tego typu zabiegów jest lekarz. Dlatego też najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest:
Zabieg należy zrobić w sprawdzonym, bezpiecznym gabinecie lekarskim lub gabinecie medycyny estetycznej zatrudniającym odpowiednio wykwalifikowanego lekarza.
Ważna jest czystość, jałowość przeprowadzania zabiegu, jak również właściwa pozabiegowa opieka skóry uszkodzonej.
Radiofrekwencja mikroigłowa a opalanie
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej – jako zabieg silnie działający i bazujący na kontrolowanym uszkodzeniu skóry – jest przeciwskazaniem do opalania. I to zarówno przed zabiegiem (minimum miesiąc), jak i tuż po nim.
W sytuacji, gdy pacjent zbagatelizuje wskazanie do właściwej fotoprotekcji, efektem ubocznym takiego postępowania może być trwałe, trudno ustępujące przebarwienie, czy nawet odbarwienie skóry w miejscu pozabiegowym. Na szczęście, w obecnych czasach, zarówno w zakresie wpływu opalania na fotostarzenie, jak również konieczności stosowania fotoprotekcji (SPF), świadomość ludzi szalenie wzrosła. Dlatego też ilość takich pytań na szczęście powoli spada.
Radiofrekwencja mikroigłowa – kiedy mogę wyjść na basen?
Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej dochodzi do uszkodzenia ciągłości skóry, na skutek którego dochodzi do zwiększonej utraty wody z organizmu przez skórę (TEWL). Zwiększa się również ryzyko nadkażenia skóry.
Aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego, woda basenowa jest silnie chemikalizowana (np. chlorem i jego pochodnymi). I z tego punktu widzenia, to potrzebne. Ale dla skóry niesie za sobą skutki w postaci częstych przesuszeń, podrażnień naskórka i miejscowych reakcji zapalnych skóry.
Dlatego też, o kąpieli w basenie można pomyśleć dopiero po zagojeniu się skóry. Sugerowany bezpieczny okres, od zabiegu do korzystania z basenu, to minimum 2 tygodnie.
Radiofrekwencja mikroigłowa – czy to bezpieczne?
Z uwagi na głębokość przerywania ciągłości tkanek, zabieg radiofrekwencji mikroigłowej traktujemy bezwzględnie jako zabieg medyczny. A każdy zabieg medyczny niesie za sobą ryzyko nieprzewidzianych reakcji ze strony skóry, jak również ryzyko powikłań.
Dlatego:
- rzetelny i dokładny wywiad z pacjentem,
- wykluczenie wszystkich przeciwwskazań do radiofrekwencji mikroigłowej,
- prawidłowo przeprowadzony zabieg, zgodnie z protokołem zabiegowym,
- wykonany przez osobę mającą kompetencje zawodowe do wykonania tego zabiegu (lekarz),
- oraz sterylne warunki,
dają możliwość wykonania skutecznego i bezpiecznego zabiegu.